waldemar.m waldemar.m
209
BLOG

UkrTransNafta, Kołomojski i ... państwowość Сz.1

waldemar.m waldemar.m Polityka Obserwuj notkę 0

Szerokim echem odbiły się w świecie (w tym w Polandii) wydarzenia związane z wizytą Igora Kołomojskiego, Gubernatora Dniepropietrowszczyny w siedzibie UkrTransNafty (Kijów) – państwowego operatora rurociągów naftowych.

"Państwowego" – brzmi dumnie, ale trochę dziwnie, jeśli się weźmie do uwagi ten fakt, że Grupa "Privat" ma w tej firmie 42% akcji, a ustawa "O spółkach akcyjnych" mówiła o tym, że dla ważności zebrania akcjonerów na zebraniu musi być reprezentowane 60% głosów + 1 akcja.

Od momentu przyjścia do władzy Jaceniuka, pewne siły cały swój wysiłek skierowały na to, żeby odsunąć Kołomojskiego od kierowania tym przedsiębiorstwem, które jest strategicznie ważne dla energetycznego bezpieczeństwa Ukrainy.

O tym, jakie to siły i jaki jest ich cel będzie między innymi ten tekst. Wrócić jednak musimy do historii, żeby zrozumieć, dlaczego Kołomojski rzucił wszystkie swoje planowe zajęcia i przemieścił się z Dniepropietrowska do Kijowa, a ściślej do siedziby UkrTransNafty.

Paliwowy rynek Ukrainy składa się z takich elementów:

- wydobycie nafty – "UkrNafta" – przedsiębiorstwo państwowe;

- transport nafty – "UkrTransNafta" – spółka akcyjna (58% - państwo, reprezentowane przez "Naftogaz Ukrainy" i 42% - Grupa "Privat", kierowana przez Kołomojskiego);

- przeróbka nafty – w 2009 tylko jedna rafineria była w rękach ukraińskiego biznesu. To Kremenczucka Rafineria kierowana przez Grupę "Privat".

Pamiętacie jeszcze, kto kierował w 2009 roku Ukrainą? Juszczenko był prezydentem, a Julia Tymoszenko była Premierem.

Jest styczeń. Totalny kryzys na rynku energetycznym, Ukraina, dzięki zdrajcy Juszczenko, weszła w ten rok bez umowy na dostarczanie gazu z Rosją, który wykorzystując ten fakt rozpoczęła bezprecedensową akcję energetycznej blokady nie tylko Ukrainy, ale i Europy.

Jednym z elementów tej blokady było unieruchomienie ukraińskich rafinerii należących w tym momencie Rosjanom i ... wstrzymanie dostaw ropy naftowej do Ukrainy.

A jak nie ma dostaw ropy z Rosji, to nie może pracować Kremenczucka Rafineria, a to oznaczałoby, że rolnictwo nie dostanie paliwa na akcję siewną.

Wtedy to właśnie, w tym mracznym styczniu 2009 roku Kołomojski przyjeżdża do Kijowa i spotyka się z Julią Tymoszenko. Przedmiot ich rozmowy jest granicznie klarowny: bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy – paliwa produkowane w Ukrainie.

Kołomojski przekonuje Tymoszenko do zmiany kierownictwa UkrTransNafty. Proponuje na to miejsce swojego człowieka, którego zadaniem będzie zmiana wykorzystania rurociągu Odessa-Brody, który w tym momencie pracował na rosyjskie kampanie i Grupę Jeremiejewa (przestępcza grupa). Kierownikiem naznaczyli człowieka, który kieruje tym przedsiębiorstwem do dzisiaj i może pochwalić się nie byle jakimi dokonaniami:

- wyprowadził firmę z długów, a zostawia z zyskiem;

- zagwarantował ciągłą pracę największej ukraińskiej rafinerii, pomimo braku dostaw nafty z Rosji;

- uratował 600 tyś. ton nafty, którą wypompowano z tych odcinków rurociągów, które przebiegają po Donbasie.

Ta zmiana uczyniła Kołomojskiego "Wrogiem Nr 1" deputata Jeremiejewa, szefa grupy, która była właścicielem małej rafinerii w Zachodniej Ukrainie.

Czy władza mogła zmienić kierownictwo UkrTransNafty, nie pytając Kołomojskiego o zgodę? Ależ oczywiście, że tak. Wystarczyło tylko znaleźć poważny powód, zwołać oficjalnie Radę Nadzorczą i przegłosować odpowiednią uchwałę, nie naruszając przy tym prawa (obowiązkowa pisemna decyzja "Naftogazu" i "Ukrnafty" na głosowanie).

Bez Kołomojskiego nie można jednak było kraść pieniędzy "UkrTransNafty" i to strasznie bolało wielu ewidentnych i znanych złodzieji.

Mając tą wiedzę, moi czytelnicy są gruntownie przygotowani do zrozumienia tła wydarzeń jakie miały miejsce w czwartek, 19 marca 2015 i które środki masowego przekazu hurtem nazywają skandalicznym zachowaniem Kołomojskiego.

Jest czwartek 19 marca. Rada Najwyższa zebrała się na swoje poranne obrady plenarne. Deputaci (zawsze ci sami) wymagają od Spikera postawienie na głosowanie projektu Ustawy o zmianie ustawy "O spółkach akcyjnych", który miałzmienić wymagane kworum na zebraniu akcjonierów z 60% + 1 akcja, na 50% + 1 akcja.

Jak zwykle z interesem obserwuję wydarzenia związane z tym pytaniem.

Spiker przenosi to pytanie na obrady popołudniowe. I rzeczywiście dochodzą ręce deputatów i do tej sprawy, ale o tym w oryginale.

Fragmenty stenogramu popołudniowych obrad Rady Najwyższej Ukrainy w dniu 19.03.2015 r.:

ЗАСІДАННЯ ДВАДЦЯТЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

19 березня 2015 року, 16 годин 18 хвилин

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.Б.ГРОЙСМАН

++++++++++++

Шановні колеги, зараз я запрошу до доповіді заступника міністра юстиції, першого заступника міністра  юстиції. Комітет зараз повертається якраз, члени комітету до зали сесійної, як тільки з'явиться голова комітету для співдоповіді, я надам йому слово. Будь ласка, перший заступник міністра юстиції. Прошу інформуйте щодо законопроекту. 

+++++++++++++++

16:23:46

СЕВОСТЬЯНОВА Н.І.

Доброго дня, шановні колеги. Знову ми повертаємося до дуже болючого та важливого питання до проекту, який розроблений урядом і вже повторно вноситься на ваш розгляд.

Даним проектом пропонується Законом України від 13 січня 2015 року про внесення змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо кворуму загальних зборів акціонерних товариств з мажоритарними корпоративними правами) внесено зміни до Закону про акціонерні  товариства, відповідно до яких положення щодо зниження кворуму запроваджено лише щодо акціонерних товариств у статутному капіталі, в яких є корпоративні права держава і в якому держава є власником 50-и і більше відсотків простих акцій товариства. А щодо всіх інших, відповідні зміни наберуть чинності лише з 1 січня 2016 року з метою забезпечення єдиного недискримінаційного підходу держави до всіх акціонерних товариств проектом закону пропонується вже зараз, а не з 1 січня 2016 року запровадити зниження кворуму для всіх акціонерних товариств, в тому числі товариств, в статутному капіталі яких є корпоративні права держава і в якому держава є власником 50-и і більше відсотків простих акцій товариства.

+++++++++++

16:47:09

За-269

+++++++++++

Відповідно до рішення Верховної Ради  України як головуючий на виконання рішення Верховної Ради України ставлю на голосування за основу і в цілому законопроект реєстраційний номер 2273. Визначайтеся голосуванням, колеги.

++++++++++++++

16:47:37

За-275

Ciąg dalszy wieczorem

waldemar.m
O mnie waldemar.m

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka