Szefowa NBU uzasadnia weto Poroszenko na moratorium
Szefowa NBU uzasadnia weto Poroszenko na moratorium
waldemar.m waldemar.m
242
BLOG

Nie tylko Polacy mają problemy z kredytami walutowymi

waldemar.m waldemar.m Polityka Obserwuj notkę 0

Motto:

Wyjście jest zawsze

"Frankowicze", górnicy, rolnicy, emeryci ... itd

Szukaj wyjście tam  ... gdzie Słońce jest lepiej widoczne.

http://www.youtube.com/watch?v=DovotVh8qUk

 

Ukraina też ma ten problem, ale bez denominacji!

W tych samych latach, w których w Polsce trwał boom kredytów denominowanych i/lub indeksowanych do CHF, w Ukrainie wmuszali klientom kredyty w dolarach. Jeden taki przypadek znam z autopsji. Poczytajcie, bo to super interesujące.

Kobieta w wieku 47 lat poszła do Agencji nieruchomości żeby oni podszukali jej mieszkanie dla arendy.

Po analizie jej przypadku Agencja zaproponowała swój wariant: wychodząc z sumy, jaką kobieta płaciła za arendę tego mieszkania, które musiała opuścić (kończyła się umowa arendy) Agencja zaproponowała kupno domu lub działki (ziemi).

Kobieta zebrała wymagane świadectwa i dokumenty, podpisała wstępną umowę kupna działki z niedobudowanym domem (ale Agencja przedstawiła bankowi zdjęcia innej działki – bez domu) i ... czekała na rezultat starań Agencji.

Oczekiwania nie trwały długo i bank przydzielił jej kredyt, ale w ... dolarach.

Było to dziwne, gdyż dzięki polityce banków ceny na ziemię i domy były kosmiczne, a kobieta nie miała żadnej zastawy i poręczyciela.

Bank wydał kredyt pod zaświadczenie z Izby Skarbowej o dochodach firmy, której właścicielką była kobieta.

Wszystko było fajnie przez dwa miesące, ale po dwóch miesiącach okazało się, że biznes kobiety nie rozwija się, gdyż firmy, które obiecały podpisać kontrakty na jej usługi wycofały się rakiem informując przy tym, że nadszedł kryzys, jako Ukraina nie widziała.

Po następnych trzech miesiącach firmę trzeba było zakryć, gdyż firmy wycofały się z wieloletnich kontraktów.

Pytacie co to za biznes? Kobieta gotowała kompleksowe obiady dla pracowników i dostarczała je do firm.

Hrywna skoczyła z 5 hr/dolar do 8 hr/dolar. Firmy przestały karmić pracowników.

Wyschło "źródło" dochodów, więc skończyło się spłacanie kredytu. Ewidentnym było, że ten kryzys wyspekulowały banki, więc to one powinny ponieść jego koszta, ale ... nie poniosły. Centralny bank zasilał je miliardami hrywien, które one natychmiast konwertowały w dolary (lub inną walutę) i wywoziły za granicę.

Po trzech latach kobieta przeszła na emeryturę. A co robiła te trzy lata? Szukała pracy, ale wszędzie dostawała odmowę, ze względu na wiek, a tam gdzie mogliby ją przyjąć nie pozwal na to stan zdrowia.

I tak sobie żyje z kredytem, gorszym niż szubienica i emeryturą nie pozwalającą zdechnąć od razu. Po 33 latach pracy otrzymuje dzisiaj 950 hr/miesiąc (to jest o 44 hr mniej niż ja!).

A kurs hrywny wynosił dzisiaj 26 hr/dolar (oficjalny kurs) i 30 hr/dolar na czarnym rynku.

 

To był wstęp, a teraz najciekawsze!

Rada Najwyższa uchwaliła latem zeszłego roku moratorium na odbieranie tak zwanego socjalnego mieszkania kredytobiorcom dolarowym. Socjalne mieszkanie to mieszkanie w bloku o powierzchni do 60 m2 lub dom do 120 m2, w których mieszka kredytobiorca, który nie ma innego miejsca zamieszkania.

Okazało się, że banki znalazły lukę w tej ustawie o moratorium i zaczęły sprzedawać długi firmom windykacyjnym, które otrzymują od notariuszy specjalny przypis i na jego podsatwie wyganiają ludzi na bruk.

W grudniu Rada Najwyższa uchwaliła ustawę zmieniającą ustawę o moratorium i zabroniła notariuszom wydawać takie przypisy.

Dzisiaj na obradach plenarnych było weto prezydenta, które on nałożył na zmiany do zakonu o moratorium. Od imienia prezydenta przedstawiała to weto szefowa Nacjonalnego Banku Ukrainy (NBU) Gontariewa (ta sama, która przyjęła bank gdy dolar kosztował 8 hrywien i doprowadziła Ukrainę do nędzy).

Ja myślę, że nikt nie zorientował się w tym co ona tam bełkotała pod nosem, ale Polakom i w pierwszym rzędzie Andrzejowi Dudzie, proponuję uważnie przeczytać to, co ja już zbadałem.

 

Po wyjściu na trybunę parlamentu, Szefowa NBU uzasadniła weto prezydenta tak:

Рішення Президента України щодо застосування вето до цього закону пояснюється тим, що замість комплексного вирішення проблем, пов'язаних з виконанням зобов'язань за кредитами в іноземній валюті, закон лише вносить зміни до базового закону

Decyzja Prezydenta Ukrainy, co do zastosowania weto do tej ustawy wyjaśnia się tym, że zamiast kompleksowego rozwiązania problemów, związanych z wykonaniem zobowiązań za kredytami w walucie obcej, ta ustawa tylko wprowadza zmiany do bazowej ustawy o moratorium

Takiej bezczelności już dawno w Radzie Najwyższej nie było.

Przecież Rada Najwyższa uchwalając latem 2014 r., ustawę o moratorium, zobowiązała Rząd i NBU do wypracowania propozycji, które staną się fundamentem ustawy jaka kompleksowo rozwiązuje problemy z tymi kredytami.

Nawet w ustawie o moratorium jest zapisane, że ona działa tylko do momentu uchwalenia ustawy, jaka kompleksowo rozwiązuje te problemy.

Odpowiadając na pytania deputatów kręciła się jak piskorz w siatce, powtarzając jedną mantrę: ta ustawa nie rozwiązuje kompleksowo problemu, ta ustawa nie rozwiązuje kompleksowo problemu, ...

W pewien moment prowadzący obrady dał głos synowi Poroszenko. Aż mi zimny pot wystąpił na czole, gdy pomyślałem o tym, co on może powiedzieć. Jednak on przekazał swój głos innemu, bardzo aktywnemu deputatowi z Winnicy (skąd pochodzi prezydent), a ten poruszył bardzo ciekawy problem:

... хочу сказати, що Національному банку не вдасться відмахнутися від проблеми валютних кредитів. Тому що крім юридичних і фізичних осіб, про які ми дебатуємо, появилася ще в Україні дуже одна серйозна валютна проблема, яка стосується міст, містечок, сіл, це міські ради, які взяли валютні кредити на реформування своїх теплових мереж, водоканалів, доріг від міжнародних установ, від Світового банку, від Європейського банку реконструкції і розвитку.Сьогодні при цьому курсі ні через бюджет, ні через тарифи вони віддати, повернути ці кредити не зможуть.

... chcę powiedzieć, że Nacjonalnemu bankowi nie uda się odmachnąć od problemu walutnych kredytów. Dlatego, że oprócz osób fizycznych i prawnych, o jakich tutaj dyskutujemy, pojawił się w Ukrainie bardzo poważny problem walutowych kredytów, jaki odnosi się do miast, miasteczek, wsi, to Rady Miast, które wzięły kredyty na reformowania swoich sieci ciepłowniczych, dróg, od międzynarodowych organizacji, od Banku Swiatowego, od Europejskiego Banku Rekonstrukcji i Rozwoju. Dzisiaj, przy tym kursie hrywny ani przez budżet, ani przez taryfy oni oddać, zwrócić tych kredytów nie mogą.

 

Jak ona odpowiada na to pytanie nie da się opisać. To trzeba widzieć i rozumieć w historycznym kontekście:

Я вам вже сказала, що Національний банк дуже активно працює з банками, що ми розробили цей меморандум, що цей меморандум на добровільних засадах. Тому що це виключно, це Міжнародно-валютному фонду це так зване … , ми не можемо втручатись, це не може бути як законопроект.

Ja wam już powiedziałam, że Nacjonalny bank bardzo aktywnie pracuje z bankami, że my opracowaliśmy to memorandum (jakieś memorandum opracowane systemem bankowym, którego nikt na oczy nie widział!) na dobrowolnych pryncypach. Dlatego, że to wyłącznie, to Międzynarodowy Fundusz Walutowy to tak zwane ... , my nie możemy się wtrącać, to nie może być jak projekt ustawy (sic!!!!!).

Kto rozszyfruje te kropki dostanie Nobla w dziedzinie ekonomiki.

 

Czy teraz rozumiecie kto stoi za pojęciem "poski system bankowy"?

waldemar.m
O mnie waldemar.m

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka