Schemat sieci niskiego napięcia - poprawiony
Schemat sieci niskiego napięcia - poprawiony
waldemar.m waldemar.m
786
BLOG

Komentarz jako sztuka wypierdniczania się

waldemar.m waldemar.m Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 39

 

Już pierwszy odcinek nowego cyklu o prądzie elektrycznym ujawnił tchórzostwo lub nędzę intelektualną moich krytykantów, którzy 1-2 czerwca 2012 r. dali upust swoim frustracjom pod notką Miltona ">>> waldemarze.m! Bron elektrin!!!".

 

Nie, nie wszystkich. Autor uszczypliwej notki o obronie elektrin, starał się wspiąć na wysokość zadania, ale nie osiągnął szczytu, gdyż po drodze zaczął odwoływać się do jednego z fizykalnych bożków – siły elektromotorycznej.

 

Nie spodobał się rysunek ilustrujący tą sygnalną notkę, chociaż odniosłem wrażenie, że był on dla wszystkich czytelny. Rysunek znalazłem w Internecie na forum "elektroda.pl". Sądzę, że do dzisiejszego dnia wielu internautów poszukujących wiedzy w wirtualnej przestrzeni trafia na niego i na tej bazie wyrabia sobie mylne poglądy na resztę życia.

 

Dzisiaj zamieszczam poprawioną wersję tego rysunku z pewnymi modyfikacjami. Inspiracją dla tych modyfikacji jest wypowiedź Karola123 na moje pytanie odnośnie punktu N:

 

Czy ten układ będzie normalnie pracował, jeśli nie podłączę punktu N do ziemi?

 

Pytasz jak sie wydaje o to czy urzadzenie podlaczone do gniazdka bedzie dzialalo gdy odepnie sie N (powinno byc PEN) od ziemi. Oczywiscie, bedzie ...

 

Z powyższego i ze schematów wynikają następujące pytania:

 

1. Jakie jest napięcie między odcinkami 1,2,3 i punktem N?

 

2. Jaki będzie potencjał punktu N jeśli w sieci wystąpią przerwy między odcinkiem 1  i punktem 2, oraz punktami 2 i 3 odpowiednio?

 

3. Jakie będzie napięcie między przewodem N (PEN) a ziemią jeśli połączyć przewód fazowy i zerowy w gniazdku?

Zobacz galerię zdjęć:

Główny węzeł energetyczny w moim domu
waldemar.m
O mnie waldemar.m

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie