waldemar.m waldemar.m
507
BLOG

Neutrina – wybór metody pomiarowej

waldemar.m waldemar.m Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

 

Na blogu jednego warszawskiego fizykalisty jeszcze raz poruszono kwestie związane z niedawnym "wybuchem supernowej" w informacyjnej przestrzeni nauki zajmującej się generalnie szarlataństwem.

 

Chodzi o szybkość tych cząstek, które pokonały drogę CERN-Gran Sasso szybciej niż prędkość światła.Notka jest o tyle ciekawa, że porusza kwestie eksperymentu weryfikującego wyniki uzyskane w projekcie OPERA:

 

Inni fizycy pracujący w FERMILAB-ie sugerują ,by ostatecznie zweryfikować Włochów eksperymentem zupełnie innym.

Nie podoba się im bieg neutrin przez warstwę skał, węszą tutaj zakłócenia pomiarów i proponują na sztucznym satelicie w odległości 736 km od powierzchni Ziemi, umieścić źródło emitujące jednocześnie neutrina i promieniowanie gamma w określonym momencie. I na dole zmierzyć czas przybycia tych dwóch sygnałów: neutrina i fali elektromagnetycznej.

Zdaniem autorów pomysłu ,eksperyment będzie kilka razy tańszy i atmosfera nie będzie czynnikiem zakłócającym w takim stopniu jak skorupa ziemska.

 

http://autodafe.salon24.pl/368031,neutrinowa-awantura

 

09.11.2011 08:15 to dokładna data rozmieszczenia na moim blogu notki "Komentarz do rezultatu eksperymentu Gran Sasso-CERN", w której zamieściłem komentarzuczonego, który posiada intelektualne narzędzia pozwalające mu dokonać analizy tego rezultatu z pozycji wiedzy o Przyrodzie i jej budowie. To D. Bazijew, odkrywca elementarnej cząstki - elektrino - nosiciela ładunku dodatniego, jednej z dwóch, oprócz elektronu, cząstek elementarnych.

 

Przytaczam fragment tego komentarza:

 

Na zakończenie swojej analizy prof. Bazijew zaproponował autorom tego eksperymentu jego modyfikację. Doszedł on do słusznego wniosku, że jeżeli zainstalować detektor krótkofalowego promieniowania zainstalować bezpośrednio nad grafitową tarczą i skierować go oknem przyjmującym sygnał na tarczę, to mierzone prędkości wyniosą 3*10^9 – 3-10^10 m*s^-1, ponieważ sygnał będzie przebiegał przez skaliste środowisko nie 732 km, a tylko 100 m.

 

http://manipulatorzy.salon24.pl/361922,komentarz-do-rezultatu-eksperymentu-gran-sasso-cern

 

Nikt logicznie myślący nie może zaprzeczyć, że rada prof. Bazijewa była słuszną z punktu widzenia metodyki naukowej. Ma ona jednak sporą "wadę" – jest prostsza do przeprowadzenia i dużo tańsza.

 

Absurd metod pomiarowych najlepiej widać na przykładzie poruszonym przez warszawskiego profesora fizyki.

 

Mogąc przeprowadzić bardzo prosty i super tani eksperyment polegający na pomiarze prędkości rozprzestrzeniania się promieni monochromatycznych, pracownicy nauki wykombinowali sobie w jaki sposób roztrwonić kolejne kilkaset milionów dolarów i cofnąć cywilizację o kolejną epokę wstecz:

 

Może w 2015 roku ruszy wreszcie projekt LIGO do wykrycia fal grawitacyjnych powstałych przy Big Bangu.promieniowanie reliktowe wydobyło się gdzieś ok.100 000 lat od BB i wypełniło nasz wszechświat.Neutrina które wypełniają także wszechświat wydobyły się ok.1 sekundy po BB,natomiast fale grawitacyjne w tym samym momencie

 

http://autodafe.salon24.pl/368031,neutrinowa-awantura#comment_5354933

 

Jeśli mnie pamięć nie myli, w tym projekcie nasz warszawski fizyk ma osobisty interes – to jest jego obszczak!

 

Słownik terminów:

 

Obszczak – złodziejska kasa zapomogowa.

waldemar.m
O mnie waldemar.m

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie